Szklarska Poreba -Atrakcje

Szklarska Poręba i okolice najlepszym wyborem na wycieczkę! TOP 5 atrakcji turystycznych regionu

Powiat karkonoski obfituje w urokliwe miejsca, warte odwiedzenia. Jednak atrakcje turystyczne Szklarskiej Poręby to nie tylko Wodospady Kamieńczyka i Szklarki, Chybotek czy Szrenica. Okolice są pełne ciekawych zakątków, w których warto zawitać całą rodziną. Wybraliśmy dla Was najciekawsze, mniej znane atrakcje turystyczne w mieście Szklarska Poręba i niedalekich okolicach. Zobaczcie, dokąd polecamy się wybrać!

TOP 1 Wysoki Kamień – Punkt Widokowy, który trzeba odkryć

Położona między Karkonoszami a Górami Izerskimi Szklarska Poręba to świetne miejsce dla miłośników górskich widoków. Jednym ze szczytów, a zarazem znakomitych punktów widokowych jest Wysoki Kamień (1058 m n.p.m.). Rozciągający się z niego widok pozwala obejrzeć malowniczą panoramę Karkonoszy, ale nie tylko. Z Wysokiego Kamienia widać również Góry Izerskie, Rudawy Janowickie i Góry Kaczawskie. Ze Szklarskiej Poręby na Wysoki Kamień prowadzi kilka szlaków turystycznych o niezbyt dużej trudności. Najpopularniejszy jest szlak żółty, rozpoczynający się na Zakręcie Śmierci ( ul. Armii Krajowej, Szklarska Poręba ). Obok innych punktów widokowych, jak Złoty Widok czy Młaki, Wysoki Kamień to ważny punkt na mapie Karkonoszy. Będąc w Szklarskiej Porębie koniecznie się tutaj wybierzcie, nie zapominając o wygodnym obuwiu!

szklarska oręba wysoki kamien
Punkt Widokowy Wysoki Kamień w Szklarskiej Porębie (źródło: karkonosze.pl)

TOP 2 Skansen: Żelazny Tygiel Waloński. Atrakcja dla pasjonatów legend

Szklarska Poręba od lat jest siedzibą Sudeckiego Bractwa Walońskiego. Historię tych wyjątkowych ludzi gór można poznać, odwiedzając wybrane miejsca w okolicy. Wyprawę do Skansenu Żelazny Tygiel Waloński najlepiej zaplanować przy okazji odbywania podróży Szlakiem Walońskim. Obejmuje on kilkadziesiąt atrakcji, związanych z kulturą Walończyków – dawnych poszukiwaczy minerałów. Skansen jest średniowieczną osadą, którą można zwiedzać z przewodnikiem. Na gości czeka szereg wrażeń, jak choćby przyglądanie się pracy garncarzy, kowali i hutników, udział w warsztatach i kursie górniczo-hutniczym. Wizytę w Skansenie warto dopełnić odwiedzinami w położonej nieopodal Starej Chacie Walońskiej, do której prowadzi leśna ścieżka.

chata walonska szklarska poreba
Żelazny Tygiel Waloński, ul. 1 Maja 66, Szklarska Poręba (źródło: szklarska-poreba.pl)

TOP 3 Alpaki w Karkonoszach, niezwykłe spotkanie ze zwierzętami

Atrakcje turystyczne Szklarskiej Poręby to również niezapomniane spacery w pięknych okolicznościach przyrody. Od niedawna można je odbywać w towarzystwie sympatycznych zwierząt z Ameryki Południowej – alpak. Hodowlę Alpaki w Karkonoszach znajdziecie przy ul. Orla Skała, a spacery edukacyjne Szlakiem Ducha Gór można rezerwować telefonicznie. W ofercie jest też karmienie alpak, które sprawi wiele radości zarówno dzieciom, jak i dorosłym. Obcowanie z alpakami to gratka dla wszystkich, którzy kochają zwierzęta i szukają sposobu na nietypowe spędzenie wolnego czasu.

Alpaki Szklarska Poręba
Opis zdjęcia: Spacery z Alpakami, ul. Orla Skała, Szklarska Poręba (źródło: alpaki-w-karkonoszach-buisness-site)

TOP 4 Ogród Japoński Mała Japonia – Siruwia w Karkonoszach

Jeśli chodzi o atrakcje turystyczne Szklarska Poręba i okolice mają bardzo wiele do zaoferowania. Część z nich można znaleźć w centrum, inne wymagają wyjechania poza granice miasta. Niedaleko Szklarskiej Poręby, w Przesiece, mieści się Ogród Japoński Mała Japonia. Jest to bajkowe miejsce, stworzone z miłości do orientalnej kultury i sztuki. Miniaturowe drzewka bonsai, kilkadziesiąt odmian różaneczników, niespotykane kompozycje roślinne – tutaj ich nie brakuje. W Ogrodzie znajduje się Najwyższy na Dolnym Śląsku Plac Zabaw oraz Muzeum Multimedialne z wystawą, poświęconą kulturze japońskiej. Wycieczka do Małej Japonii to świetna okazja by poczuć się, jak w Kraju Kwitnącej Wiśni, bez opuszczania Karkonoszy.

Ogród Japoński Mała Japonia. Brzozowe Wzgórze 8b, Przesieka
Ogród Japoński Mała Japonia. Brzozowe Wzgórze 8b, Przesieka

TOP 5 Dinopark, Park Dinozaurów w Szklarskiej Porębie

Szklarska Poręba stanowi ciekawe miejsce na wycieczkę z najmłodszymi. Podróżując z dziećmi trzeba zadbać o to, by ani przez chwilę się one nie nudziły. Na pewno nie grozi im to w Dinoparku, czyli nowoczesnym Parku Dinozaurów. Zamieszkują go naturalnej wielkości modele prehistorycznych gadów, zrekonstruowanych z dbałością o najmniejsze detale. Jeśli celem Waszej wyprawy jest Szklarska Poręba atrakcje turystyczne Dinoparku powinny Was zainteresować! Na terenie Parku Rozrywki znajduje się kino 6D, galeria iluzji, kolejka Flinstonów, piaskownica ze szkieletem dinozaura i dużo innych niespodzianek dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych.

Dinopark Szklarska Poręba
Park Dinozaurów Dinopark, ul. Muzealna 7, Szklarska Poręba (źródło: szklarskaporeba.pl)

Zachwycająca Szklarska Poręba i jej okolice, w tym pobliski Karpacz i Jelenia Góra są idealnym miejscem na wypoczynek. Tutejsze atrakcje turystyczne pozostają na tyle zróżnicowane, że bez problemu każdy znajdzie coś dla siebie. Okoliczne regiony sprzyjają spacerom i wszelkim aktywnościom na świeżym powietrzu. Pełno tu także tras rowerowych, szlaków turystycznych oraz licznych atrakcji, z których można korzystać przez cały rok.

Przewiń na górę